юридичні консультації

Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 15.05.2014 № 01-06/615/14 Про Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»

У зв’язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі – Закон), який набрав чинності 27.04.2014, Вищий господарський суд України вважає за необхідне звернути увагу на такі положення Закону.

1. Законом (стаття 3) визначено поняття «тимчасово окупована територія України» (далі – тимчасово окупована територія) і встановлено особливий правовий режим цієї території (стаття 4), особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

2. Статтею 12 Закону змінено територіальну підсудність судових справ у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях.

Зазначеною статтею Закону передбачено, зокрема, забезпечення розгляду справ господарського суду Автономної Республіки Крим господарським судом Київської області, господарського суду міста Севастополя – господарським судом міста Києва, Севастопольського апеляційного господарського суду – Київським апеляційним господарським судом.

Справи, що перебувають у провадженні судів, розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, та розгляд яких не закінчено, передаються судам відповідно до встановленої Законом підсудності, протягом десяти робочих днів з дня набрання чинності Законом або з дня встановлення такої підсудності (абзац десятий частини першої статті 12 Закону).

Відповідна передача справ здійснюється господарськими судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя з посиланням як на наведену норму статті 12 Закону, так і на частину першу статті 17 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України).

За тими ж правилами підсудності розглядаються господарськими судами й підвідомчі їм справи, пов’язані з нанесенням шкоди суб’єктами іноземної держави – нерезидентами (абзац одинадцятий частини першої статті 12 Закону).

3. З урахуванням загального характеру положень статті 12 Закону щодо зміни територіальної підсудності справ відповідні приписи підлягають застосуванню щодо справ усіх категорій (включаючи справи про банкрутство) і на будь-якій стадії розгляду справ, зокрема:

— вчинення процесуальних дій, передбачених статтями 88, 89, розділами ХІІ і ХІV ГПК України стосовно судових рішень господарських судів Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та Севастопольського апеляційного господарського суду здійснюється господарськими судами, зазначеними в абзаці десятому частини першої статті 12 Закону.

У разі неможливості передачі матеріалів справи з господарського суду, розташованого на тимчасово окупованих територіях, до господарського суду, який має розглянути відповідну заяву (клопотання), вчинення необхідних процесуальних дій здійснюється за документами і матеріалами, поданими учасниками судового процесу, що є достатніми для прийняття відповідного судового рішення. При цьому неможливість надсилання будь-яких поштових відправлень на адресу учасників судового процесу, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, повинна бути підтверджена відповідною довідкою (листом) підприємства зв’язку;

— у випадках скасування ухвал, зазначених в частині сьомій статті 106 та в частині четвертій статті 111-13 ГПК України і винесених господарськими судами Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та Севастопольським апеляційним господарським судом, справа передається на розгляд відповідного господарського суду з числа зазначених в абзаці десятому частини першої статті 12 Закону;

— у разі скасування касаційною інстанцією за результатами розгляду касаційної скарги рішення господарського суду Автономної Республіки Крим або міста Севастополя з передачею справи на новий розгляд господарського суду першої інстанції такий розгляд здійснюється відповідно господарським судом Київської області або господарським судом міста Києва, а якщо скасовано постанову Севастопольського апеляційного господарського суду з передачею справи на новий розгляд апеляційної інстанції – Київським апеляційним господарським судом.

4. Суддям, які працювали в судах України на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і виявили бажання переїхати у зв’язку з її тимчасовою окупацією Російською Федерацією, гарантовано право на переведення на посаду судді до суду на іншій території України (стаття 16 Закону). При цьому слід мати на увазі викладене в рішенні Ради суддів України від 25.04.2014 № 18.

Про викладене повідомляється у порядку інформації.

Голова Вищого
господарського суду України
Б. Львов

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Related posts:

  1. Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 10.10.2013 № 01-06/1473/2013 Про деякі питання співвідношення правових позицій, викладених в Інформаційних листах Вищого арбітражного суду України та Вищого господарського суду України і в постановах пленуму Вищого господарського суду України
  2. Господарські суди не з’ясували питання про правовий режим спірного майна, яке перебувало у володінні і користуванні ЗАТ, а також чи має ЗАТ право розпоряджатися ним як власник і не надали належної оцінки вказаним обставинам
  3. Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 26.12.2013 № 01-06/1862/2013 Про внесення змін і доповнень до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ)»
  4. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним інвестиційного договору про спільну діяльність шляхом будівництва об’єктів житлово-цивільного призначення на земельній ділянці, що відноситься до земель оборони, та шляхом пайової участі сторін, суди не дали правової оцінки тим обставинам, що сторони цієї угоди порушили встановлений законом спеціальний правовий режим земель цієї категорії
  5. Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 04.09.2013 № 01-06/1293/2013 Про внесення зміни до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 27.12.2012 № 01-06/1941/2012 «Про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання господарських зобов’язань»

Комментарии запрещены.

Юрисконсульт

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ

Договірне право
Дозволи ліцензії

Март 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Окт    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031