юридичні консультації

Заміна сторони у виконавчому провадженні

     Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон), сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
     Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
     На підставі ч. 5 ст. 8 Закону, у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов’язкові тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
     Відповідно до ч.1 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Частина 2 ст. 124 Конституції України визначає : «Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.»
     Отже, заміна сторони виконавчого провадження у спосіб звернення до суду – конституційний по правовій суті.
     У випадку заміни сторони (юридичної особи) у виконавчому написі нотаріуса, який пред’явлено до державної виконавчої служби, стороні необхідно звернутися до суду з письмовою заявою про заміну сторони у виконавчому написі. До такої заяви зазвичай додаються докази того, що юридична особа являється правонаступником тієї юридичної особи, яка вибула (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, копії протоколів зборів тощо). Без ухвали суду про заміну сторони у виконавчому документі, державний виконавець не має права самостійно замінити сторону.
     Коли вибуття сторони виконавчого провадження відбулося внаслідок смерті особи, на підставі ст. 8 Закону, державний виконавець виносить постанову про зупинення виконавчого провадження та звертається до суду з заявою про заміну сторони. До такої заяви додаються копії свідоцтва про смерть особи, заяви спадкоємців, та інші документи, які є у виконавчому провадженні. Згідно з ч. 2 ст. 378 ЦПК, суд у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з повідомленням сторін та заінтересованих осіб. Про прийняте рішення суд обов’язково повідомляє державного виконавця.
     Суд, розглянувши заяву (подання) державного виконавця, на підставі ст. 209, 210, 293, 378 ЦПК України, ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», виносить ухвалу про заміну сторони, виконавчого провадження. При цьому текст ухвали повинен суворо відповідати вимогам ст. 18 Закону (вимоги до виконавчого документу.
     Зважаючи на викладене – звернення з заявою про заміну сторони виконавчого провадження – це не лише обов’язковість вимог закону, але і гарантія своєчасного, повного, реального виконання виконавчого документа ( рішення, наказу тощо).

Заміна сторони у виконавчому провадженні являє собою заміну сторони в судовій справі, оскільки згідно з ч. 1 ст. 25 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони на будь-якій стадії судового процесу. А згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.

На сьогоднішній день ГПК не містить вичерпного переліку підстав для заміни сторони у виконавчому провадженні. Так, згідно з ч. 1 ст. 25 ГПК сторона в судовій справі, в тому числі і у виконавчому провадженні, може бути замінена правонаступником внаслідок припинення юридичної особи (сторони у справі) шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), зміни кредитора чи боржника в зобов’язанні, а також в інших випадках зміни особи у відносинах, на підставі яких виник спір.

Для заміни сторони виконавчого провадження на підставі поступки права вимоги або переведення боргу сторонам необхідно укласти відповідний договір, яким передбачається така поступка права вимоги або переведення боргу.

Такий договір повинен відповідати вимогам чинного законодавства. Так, згідно ст.ст. 513, 520 Цивільного кодексу договір про заміну сторони в зобов’язанні повинен бути укладений у тій же формі, в якій був укладений договір, на підставі якого виникло зобов’язання. Крім цього, в такому договорі необхідно вказати номер судової справи і дату винесення рішення суду, номер і дату видачі наказу господарського суду. Крім цього, якщо законом, наприклад ст. 520 ГК, або договором, на підставі якого виникло основне зобов’язання, заборонено здійснювати заміну кредитора чи боржника без згоди другої сторони, то необхідно отримати таку згоду в письмовій формі.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження на підставі відповідної заяви. Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», таку заяву на стадії виконавчого провадження може бути подано як державним виконавцем, так і зацікавленою особою. До зацікавлених осіб можна віднести боржника, стягувача, нового боржника, нового кредитора. Господарський суд за результатами розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження виносить ухвалу, якою задовольняє заяву чи відмовляє в його задоволенні. Слід зазначити, що після винесення ухвали суду про заміну сторони виконавчого провадження та вступу такого визначення в законну силу, сторона вважається заміненою і стає учасником виконавчого провадження. При цьому законодавство не передбачає необхідності внесення будь-яких змін до наказу господарського суду у зв’язку із заміною сторони виконавчого провадження або ж видачу нового наказу. Про це, зокрема, зазначено в п. 47 листа Вищого господарського суду України «Про деякі питання, зазначених у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року про застосування норм господарського процесуального кодексу України» №01-08/530 від 29.09. 2009.

Таким чином, як показує практика, на стадії виконавчого провадження у сторін часто виникає необхідність змінити стягувача або боржника з причин різноманітного характеру. Зазначимо, що до внесення змін до статті 25 ГПК господарські суди відмовляли в задоволенні заяв про заміну сторони виконавчого провадження, які грунтувалися на договорах поступки права вимоги або переведення боргу. Однак на сьогоднішній день ГПК не містить вичерпного переліку підстав для заміни сторони у виконавчому провадженні, а відповідно, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження на підставі відповідної заяви без труднощів для заявника.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Related posts:

  1. Права стягувача у виконавчому провадженні та їх захист

Комментарии запрещены.

Юрисконсульт

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ

Договірне право
Дозволи ліцензії

Февраль 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Окт    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728